Rozróżnienie rodzajów żarówek LED

Jak wybrać najlepszą do samochodu?

Przy wyborze odpowiedniej żarówki do oświetlenia konkretnego miejsca wewnątrz samochodu należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób powinna świecić dana żarówka LED. Uzależnione jest to od rodzaju odbłyśnika zastosowanego w danej lampce (w zależności od marki/modelu samochodu producenci stosują różne odbłyśniki do oświetlenia poszczególnych miejsc wewnątrz pojazdu).

Standardowo rozróżnia się trzy rodzaje żarówek LED typuW5W, biorąc pod uwagę sposób ich świecenia. Z pierwszym mamy do czynienia, kiedy żródło światła zamontowane jest po dwóch stronach płytki PCB, co sprawia, że taka żarówka świeci tylko na boki (przykładem są modele LB801W czy LB806W).

O drugim mówimy, gdy źródło światła zamocowane jest na froncie żąrówki kierując strumień świetlny tylko do przodu (przykładem są modele LB803W czy LB805W).

Trzeci to taki, kiedy źródła światła zamontowane są zarówno z przodu, jak i dookoła żarówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu świeci ona jednocześnie do przodu i naokoło dając tzw. efekt 360°.

Jest jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze retrofitów LED do oświetlenia wnętrza, a mianowicie barwa samego światła. Zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku wyposażona jest w diody LED o temperaturze barwowej 6500K (zimna biel). Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością ze strony kierowców cieszą się żarówki LED, których barwa światła wynosi 4200K (ciepła biel). Przykładem mogą być modele serii Platinum LB804WW oraz LB806WW.

 

 

 

 

Bartłomiej Szternal
Product Manager