Innowacje w oświetleniu roboczym: wpływ technologii LED na rynek.

Rynek oświetlenia w ostatnich latach to przede wszystkim koncentracja producentów na najszybciej rozwijającej się technologii jaką jest technologia LED. Niezależnie od dziedziny gospodarki motoryzacja, przemysł ciężki czy szeroko rozumiana rozrywka oświetlenie wykorzystujące technologię LED staje się coraz bardziej powszechne. 

Firma M-TECH jako lider branży motoryzacyjnej w dziedzinie oświetlenia nie zamierza pozostawać w tyle, stale poszerzając swoją ofertę. Ciesząca się ogromną popularnością seria „ECONO” wśród lamp roboczych sprawiła, że do oferty trafiają 4 nowe modele. Lampy WLE to idealne rozwiązanie dla użytkowników, u których ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, dodatkowe oświetlenie zwane potocznie roboczym często ulega uszkodzeniu, więc poszukują na rynku niedrogiego rozwiązania spełniającego odpowiednie wymagania świetlne.

ECONO, co to właściwie znaczy…

Lampy robocze typu ECONO to produkty, które mają swoją wierną grupę odbiorców. Na rynku można znaleźć coraz więcej firm oferujących takie rozwiązania. Jednak jak zwykle kluczowe znaczenie mają szczegóły. Znaczna większość lamp oferowanych na rynku to produkty o niskiej lub bardzo niskiej jakości. Niestety ograniczenia budżetowe sprawiają, iż wielu producentów stara się ciąć koszty produkcji wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Dotyczy to przede wszystkim stosowanych komponentów, w tym diod LED odpowiadających za strumień świetlny, jak również materiałów używanych do produkcji elementów zewnętrznych takich jak np. obudowa. 

Przy wyborze tego typu oświetlenia najważniejsze na co należy zwrócić uwagę to właśnie jej grubość, która pełni funkcję radiatora, czyli odpowiada za odprowadzenie ciepła oraz materiał z jakiego została wykonana. Lampy niskiej jakości charakteryzują się grubością obudowy na poziomie 15-25mm i często jest ona wykonaną z materiału metalopodobnego lub plastiku, co w żaden sposób nie chroni jej przed szybkim przegrzaniem i przepaleniem. Wynika to z faktu, że tego typu rozwiązanie nie jest w stanie w pełni odprowadzić ciepła powstającego w pracy lampy. Druga bardzo ważna rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę to źródło światła.  Na rynku można znaleźć lampy, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo nie tylko pod względem wizualnym, ale również stosowanych chipów LED (moc). Niestety to, że zastosowana dioda w dwóch modelach wygląda tak samo nic nie znaczy, gdyż wielu producentów stosuje w swoich produktach wersje diod o najniższej dostępnej mocy (diody LED wyglądające tak samo mogą mieć moc np. od 0,2 – 1W), a co za tym idzie również cenie. Fakt ten ma bezpośrednie wpływ i przełożenie na ilość światła, które jest w stanie emitować sama lampa. Niejednokrotnie niewiele droższa lampa może okazać się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ze względu na moc zastosowanego chipu LED.

WLE35, WLE45, WLE52 i WLE53…

Podobnie jak w już dostępnych produktach serii WLE ECONO, nowe modele z jednej strony są kontynuacją już dostępnych lamp tak jak WLE35 i WLE45, a z drugiej strony uzupełnieniem jej o zupełnie nowe modele jak WLE52 i WLE53. WLE35 to tak jak WLE33, WLE34 oraz WLE36 lampa o klasycznym okrągłym kształcie. Za strumień świetlny odpowiadają 54 diody typu SMD, a obudowa o grubości 45 mm gwarantuje odpowiednie odprowadzenie ciepła chroniąc samą lampę przed przegrzaniem i przepaleniem, nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Dodatkowo lampa została wyposażona w tzw. funkcję hallo pełniącą rolę światła pozycyjnego.

Model WLE45 to podobnie jak WLE43, WLE44 oraz WLE46 to produkt o charakterystycznym i niezwykle popularnym wśród użytkowników kwadratowym kształcie. Podobnie jak we wcześniej opisywanym modelu źródłem światła są diody typu SMD (46 x LED), a obudowa o grubości 47 mm pozwala na maksymalne ich wykorzystanie nie wpływając na ich żywotność.

Kolejne dwa wprowadzane do oferty modele WLE52 i WLE53 to zupełnie nowe produkty w gamie ECONO. Obie lampy mają kształt sześcioboku, a za strumień świetlny odpowiadają mocne 3W diody typu HP. To co jednak wyróżnia oba produkty spośród pozostałych modeli serii ECONO oraz pozostałych lamp dostępnych na rynku to zastosowanie specjalnej kratki na froncie, której zadaniem jest ochrona lampy przed uderzeniami kamieni, często lecących spod kół zwłaszcza podczas jazdy w terenie czy gałęzi drzew będących nieodłącznym elementem wypraw typu off-road. Dodatkowo, lampy zostały wyposażone w soczewki typu 4D pozwalające na pełne wykorzystanie zastosowanych źródeł światła w postaci 3W diod LED typu HP (high power).

Work Lights ECONO

Wszystkie zaprezentowane modele WLE35, WLE45, WLE52 i WLE53 posiadają w zestawie klamrę mocującą wraz ze wszystkimi potrzebnymi do instalacji elementami. Dodatkowo nowo wprowadzane lampy posiadają klasą wodoodporności IP67 co oznacza, że urządzenie jest całkowicie pyłoszczelne, natomiast jego podzespoły są zabezpieczone drutem przed dostępem pyłu oraz odporne na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie.

Podsumowując

Po sukcesie jakie odniosły wprowadzone do oferty lamp roboczych modele segmentu ECONO firma M-TECH poszerza gamę o kolejne 4. Przy wyborze lamp tego rodzaj należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to jak odprowadzane jest ciepło (radiator), którego kluczową częścią jest obudowa. Im grubsza obudowa, tym lepsza wydajność w tym przypadku. Ważne jest również zastosowane źródło światła w postaci diody LED. Moc w tym przypadku ma znaczenie, gdyż wielu producentów używa przy produkcji diod niskiej mocy np. 0,2W w celu ograniczenia kosztów całego procesu.  

Firma M-TECH, podobnie jak liderzy rynku oświetlenia samochodowego rozumie, że minęły czasy kiedy liczyła się tylko cena przy wyborze danego produktu. Dlatego też coraz większa liczba producentów jako jeden z głównych celów przy wprowadzaniu nowości w segmencie ECONO zaczęła skupiać również na wyglądzie samych lamp.

Coraz ciekawszy design uzyskiwany zarówno poprzez kształt, dodatkowe elementy jak światło postojowe czy rodzaj użytego odbłyśnika sprawiają, że nawet lampy robocze segmentu niskobudżetowego również mogą przyciągać wzrok. Spełniające powyższe kryteria, a wprowadzane do oferty przez firmę M-TECH nowe modele lamp WLE35, WLE45, WLE52, czy WLE46 są tego najlepszym przykładem.

Należy pamiętać, że lampy robocze nie posiadają homologacji drogowej, zatem nie mogą być używane na drogach publicznych na terenie Unii Europejskiej.

Bartłomiej Szternal
Product Manager